Jaki jest najlepszy moment na mediacje?
Im szybciej tym lepiej, zanim sprawy nie skomplikują się za bardzo. Mediacje mogą umożliwić stronom sporu wyjście z impasu na drodze przyjaznych dyskusji sposób lub mniej przyjemnych twardych rozmów. Strony mogą poszukiwać rozwiązania sporów w drodze mediacji w każdym czasie, także w momencie gdy postępowanie sądowe jest już w toku. Nie każda ze stron może być gotowa na mediacje w tym samym czasie. Niektóre osoby potrzebują czasu na rozważenie dostępnych możliwości rozwiązania sporu, zdobycie więcej informacji, zasięgnięcie opinii rodziny lub uporanie się z emocjami, takimi jak złość czy lęk.
Niektóre postępowania sądowe przewidują możliwość skorzystania z możliwości mediacji zanim sprawie zostanie nadany dalszy bieg. W takim wypadku dobrze jest zasięgnąć opinii prawnej dotyczącej przysługujących Ci opcji postępowania.
Czy poprzez uczestnictwo w mediacjach możliwe jest uniknięcie postępowania sądowego?
Uczestnictwo w mediacjach może spowodować, iż sprawa nie trafi na drogę postępowania sądowego. Możliwa jest także sytuacja, gdy postępowania sądowe zostanie przerwane celem skorzystania z mediacji jako alternatywnej formy rozwiązania sporu. W wielu wypadkach strony decydując się na mediacje nie trafiają ze swoja sprawą na drogę postępowania sądowego. Decyzja o mediacji musi być jednak zgodną decyzją obu stron.
Kto może mediować mój spór?
Kancelaria Prawa Rodzinnego I Procesowego zapewnia neutralnych i obiektywnych mediatorów celem pomocy w rozwiązywaniu każdego rodzaju sporów rodzinnych i środowiskowych. Organizacje rządowe, samorządowe oraz prywatne także zapewniają usługi mediacyjne. Mediacja występuje także w sądowych sprawach cywilnych i karnych, gdy sąd może powołać mediatora z listy mediatorów przy sądzie okręgowym. Strony mają jednak prawo wyboru mediatora, który będzie spełniał ich kryteria wyboru i nie będzie narzucony z góry przez jakąkolwiek instytucję.
Przy wyborze mediatora ważne jest by szukać osoby, która może być pomocna w rozwiązaniu sporu a jednocześnie pozostanie całkowicie bezstronna. Mediator powinien umieć dobrze porozumiewać się ze wszystkimi stronami sporu, słuchać i rozumieć, co mówią uczestnicy oraz zachęcać strony do znalezienia rozwiązań, bez wpływania na nie. Efektem powinno być poczucie uczestników mediacji, że przyjęte rozwiązanie jest optymalne dla każdej ze stron.
Kto może uczestniczyć w mediacjach?
Jeżeli mediacja ma zakończyć się sukcesem, powinny w niej uczestniczyć zainteresowane strony sporu. Czasami mogą one chcieć przyprowadzić na sesje zaufanych przyjaciół, tłumaczy, ekspertów lub prawników. Te osoby mogą być pomocne w mediacjach, lecz czasami mogą zniweczyć wysiłki. Dobrze jest ustalić z mediatorem możliwość uczestnictwa osób trzecich na początku tego procesu.
Jaka jest rola mediatora?
Rolą mediatora jest pomoc stronom w znajdywaniu dogodnych dla nich rozwiązań oraz w podejmowaniu przez nie własnych decyzji. Mediator nie decyduje o wyniku mediacji.
Czy mediacje są poufne?
Mediacje to proces oparty na zasadzie poufności. Oznacza to, że mediator bez wyraźnej zgody stron nie ujawni osobom trzecim żadnej informacji i żadnych materiałów, które dotyczą mediacji.
Czy porozumienie wypracowane w trakcie mediacji jest wiążące prawnie?
Jeżeli strony dojdą w wyniku przeprowadzonych mediacji do porozumienia, to takie porozumienie nie jest automatycznie wiążące prawnie. Można jednak wypracowane porozumienie ująć w formę obowiązującej strony umowę. Warto o swoich oczekiwaniach poinformować mediatora przed lub w trakcie procesu mediacji.
Jeżeli mediacja jest elementem czy też skutkiem postępowania sądowego strony mogą, ale nie muszą wypracować wiążące prawnie porozumienie i złożyć wniosek o zatwierdzenie ugody przez sąd.
Co jeszcze warto wiedzieć o mediacjach?
Ludzie zwykle wypełniają zobowiązania podjęte w ramach mediacji, nawet gdy nie są one wiążące prawnie. Dlaczego? Doświadczenie pokazuje, że w przeważającej liczbie spraw ludzie dotrzymują danego słowa. Każda ze stron poświęciła swój czas i włożyła wysiłek w mediacje, a trwanie w sporze to dodatkowe koszty, a większość ludzi starać się ich unikać.